dorota
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 7:14, 20 Lis 2006 Temat postu: filozofia notatki |
|
|
Filozofia
Filozofia to nauka która pozwala objąc wszystkie nauki specjalne w jedną i dac pogląd na świat . jest to nauka mająca najbardziej szeroki zakres a jej pojęcia są najogólniejsze . Jest to nauka o rzeczach dla ludzi najważniejszych i najcenniejszych . dlatego były okresy w których filozofia zajmowała się badaniem przyrody a innym razem były to zasady moralne takie jak Bóg i dusza , ponieważ w danym czasie tylko te wartości były dla ludzi najważniejsze . Początkowo filozofię łączono z psychologią , bo w niej widziano podstawę poznania świata .Temat filozofii zmieniał się również w zależności od tego gdzie dopatrywano się granic wiedzy : najpierw za przedmiot filozofii uważany był świat rzeczywisty innym razem zamykano tą granicę do zjawisk i do myśli ludzkich . Filozofia nie zawsze była uznana za naukę , niektórzy myśliciele uważali ze filozofia jest bardziej zbliżona do poezji niż do nauki .
Działy filozofii
Wyróżniamy trzy podstawowe działy :
- ogólną naukę o bycie
- ogólną naukę o poznaniu
- ogólną naukę o wartościach
Jest to podział starej daty ustalony przez greckich uczonych z Akademii Platońskiej w 4 wieku przed Chrystusem.
Pierwsza z tych nauk bywa nazywana :
-metafizyką i ontologią
Druga
-epistemologią i gnozeologią
Trzecia nosi nazwę
-aksjologii
Są to nazwy pochodzenia greckiego i są dosyc stare a nowsze nazwy to :
-fizyka - nauka o bycie
-logika - nauka o poznaniu
-etyka - nauka o wartościach
Filozofia z greckiego znaczy dokładnie : MIŁOŚC MĄDROŚCI
Wyraz ten wcześniej w Grecji nie miał ścisłego znaczenia ; oznaczał MĄDROŚC W OGÓLE ;WIEDZĘ W OGÓLE ; WYKSZTAŁCENIE OGÓLNE .
Pierwszy użył słowa filozofia PITAGORAS dla zaznaczenia, że mądrośc jest rzeczą Boską , a jedynie MIŁOŚC jej jest dostępna dla ludzi . Legendę tą jednak wymyślono póżniej .
Platon nadał nowe znaczenie filozofii. Odróżnił on zmiennośc zjawisk od niezmiennego bytu.
Wiedza rozdzieliła się na dwa rodzaje :
-wiedzę o zjawiskach
-wiedzę o bycie
Platon wiedzy o bycie i tylko jej nadał nazwę FILOZOFIA. Nawet dla Platona filozofia nie była ściśle określoną dyscypliną oznaczała tylko wiedzę bardziej ogólną , bardziej istotną , bardziej prawdziwą bardziej trwałą od innych .
Następca Platona Arystoteles który był polihistorem starożytności zachował platońskie zamiłowanie do zagadnień najogólniejszych , ale zajął się również badaniami szczegółowymi , postanowił zając się dokładniejszym oddzieleniem filozofii od innych nauk . nie zaprzeczał on jednak przedplatońskiemu znaczeniu filozofii jako nauki która obejmuje wszechstronną wiedzę , wyodrębnił on jednak z filozofii ogólnej FILOZOFIĘ PIERWSZĄ., która zajmuje się badaniem najogólniejszych właściwości rzeczy ( nauka o bycie jako takim ) zajmuje się szukaniem pierwszych zasad bytu i jego przyczyn.
FILOZOFII PIERWSZEJ przeciwstawił wszystkie inne nauki jako bardziej szczegółowe . Od tego momentu nazwa FILOZOFIA była ściślej określona a jej zakres oddzielony od zakresu innych nauk .
FILOZOFIA EUROPEJSKA I JEJ OKRESY
Filozofia europejska zamyka się w przedziale OD POCZĄTKU DO CZSÓW DZISIEJSZYCH .
Mimo przełomów tradycja nie została nigdy przerwana tzn .: filozofia średniowieczna korzystała ze starożytnej , a nowożytna ze średniowiecznej .
W ciągu dwudziestopięciowiekowego rozwoju filozofii europejskiej wyodrębniły się podziały na epoki .
Najważniejszą granicę epok stanowi powstanie filozofii chrześcijańskiej , ponieważ właśnie chrześcijaństwo wprowadziło nową postawę wobec świata i życia .
Dlatego też filozofia europejska rozpada się na STAROŻYTNĄ I CHRZEŚCIJAŃSKĄ
Podział między tymi erami nie dokonał się od razu bo trwał przez cztery wieki a przez ten czas obie filozofie istniały obok siebie .
Istnieje jeszcze jeden podział filozofii europejskiej :
Dzieli się ona na trzy wielkie epoki :
-starożytną
-średniowieczną
-nowożytną
FILOZOFIA STAROŻYTNA zaczyna się w VI w . przed Chrystusem, a kończy w VI w po
Chrystusie
FILOZOFIA ŚREDNIOWIECZNA rozwija się do XIV w
FILOZOFIA NOWOŻYTNA ma swój początek w XV w
Są dwa rodzaje filozofii : jedna według Arystotelesa wyrosła z podziwu a druga z nieufności.
Pierwsza z nich dążyła do tego by zrozumiec i opisac wszechświat . Praca jej miała charakter pozytywny .
Druga natomiast zajęła się niedowierzaniem wobec zjawisk i przekonań które głosimy , krytykowała oświecała umysły z błędnych mniemań .
Jej praca miała charakter krytyczny negatywny .
Owocem filozofii nieufności były okresy krytyki oświecenia , przez które przeszła każda z trzech wielkich filozofii europejskich .
Każda z filozofii przeszła również przez okres w którym osiągnęła pełnię swych zagadnień i wytwarzała SYSTEMY (owoc filozofii podziwu )
Okresy te były poprzedzane przez krótszy lub dłuższy okres ROZWOJU, po nich natomiast następował okres SZKOLNY (po ustaleniu zasadniczych stanowisk , tworzyły się szkoły , które pielęgnowały i rozwijały te stanowiska ) .
Mimo wszystkich różnic jakie dzielą trzy wielkie epoki filozofii , wszystkie mają ze sobą to wspólne , że każda z nich przeszła przez wszystkie te okresy
-okres rozwoju
-okres krytyki i oświecenia
-okres systemów
-okres szkół
FILOZOFIA STAROŻYTNA
Grecja
Filozofia starożytna europy była filozofią grecką.
Grecka dlatego, że żaden inny naród nie wytworzył w tym czasie filozofii .
Pod koniec starożytnej epoki współpracowali z grekami rzymianie nie wnosząc nic nowego do filozofii a jedynie pielęgnowali tą stworzoną przez greków .
To , że akurat grecy stworzyli filozofię starożytną nie było dziełem przypadku ponieważ Grecja była oddzielona morzem od każdego z państw a ponadto ziemia nie była zbytnio urodzajna , te wszystkie czynniki nie stwarzały dobrych warunków dla cudzoziemców i nie była ona również nękana wojnami .Położenie geograficzne Grecji sprzyjało kolonizacji .
W jednym państwie powstało kilka małych państw i kultur.
Greckich filozofów charakteryzowała postawa śmiała oraz życzliwa wobec rzeczywistości , miłowali oni rzeczy konkretne jak również zdolni był do abstrakcyjnego myślenia .
Filozofia grecka powstała w VII w , dzieła filozoficzne powstały dwieście lat póżniej, stanowiły one podstawę całej filozofii europejskiej.
OKRESY W FILOZOFII
-OKRES KLASYCZNY
Przypada na IV w przed CHryst. Okres ten był poprzedzony dwoma okresami w których filozofia rozwijała się i rozszerzała swe zagadnienia .Pierwszy z nich ograniczał się do filozofii przyrody .Drugi zainteresował się zagadnieniami humanistycznymi .
Po tym okresie na początku III w przed Chr. Zostały sformułowane ważniejsze teorie.
Niedługo potem zaczęły powstawac szkoły i filozofowie grupowali się w szkołach , które rywalizowały między sobą o teorie filozoficzne.
Najważniejsze były teraz teorie ETYCZNE.
Wszystko przypadało na okres HELENIZMU to właśnie wtedy Grecy wyszli ze swojego odosobnienia i zaczęli poznawac kulturę innych ludów .
W I w przed Chr. Obca kultura jeszcze bardziej oddziaływała na filozofię grecką , a nawet grecy usiłowali stopic swój pogląd na świat z obcą kulturą i dzięki temu z jednolitej stała się ona SYNKRETYCZNA .
Wówczas do głosu doszły zagadnienia religijne.
OKRESY FILOZOFII STAROŻYTNEJ
-okres powstania filozofii VI-V w przed Chr. – miała ona charakter KOSMOLOGICZNY
-okres oświecenia starożytnego V w przed Chr. – charakter HUMANISTYCZNY
-okres systemów starożytnych IV w przed Chr. –był bezpośrednio związany z filozofią
oświecenia , okres ten był najrozleglejszy
względem zagadnień, jest uważany za
klasyczny i szczytowy okres filozofii
starożytnej .
-okres szkół starożytnych III-I w przed Chr. –przodowały zagadnienia ETYCZNE
-okres synkretyczny I w przed Chr.-V w po Chr.- miał charakter RELIGIJNY
POPRZEDNICY FILOZOFÓW
Na początku filozofii greckiej nie istniały jeszcze nauki szczegółowe natomiast Grecy posiadali już
- wierzenia religijne
- umiejętności praktyczne
- reguły życiowe
Post został pochwalony 0 razy
|
|